tel.: 371 523 625
e-mail: ou.unetice@c-box.cz
17.-18.8.2024 - Noční soutěž v požárním sportu a 13.kolo ZČHL v Úněticích
Přímo v obci Únětice či v její blízkosti byly v historii vystavěny tři křížky. Do dnešní doby se dochoval pouze jeden z nich. Nalezneme ho na rozcestí cest vedoucích ke Skále a do Chocenického Újezda. Před rokem 1873 zde stál dřevěný křížek a ve zmíněném roce nechali manželé Martin a Kateřina Červení z č. p. 15 na tomto místě vybudovat ke cti a chvále Boží, a dále k památce hospodářů křížek zděný, který byl v roce 1977 p. Václavem Bažantem rovněž z č. p. 15 natřen modrou barvou (důvod není znám). V roce 2014 došlo k jeho kompletní demontáži, vytvoření nových základů, odstranění starého nevyhovující nátěru, a dále k nové povrchové úpravě křížku.
Druhý bílý kříž stál na cestě mezi obcemi Únětice a Seč. Kříž byl postaven v roce 1860 na památku hospodáře p. Česala z č. p. 10.
Třetí dřevěný, tzv. červený kříž, byl vybudován rovněž na cestě mezi obcemi Únětice a Seč. Byl několikrát obnoven, až v roce 1934 zde nechala p. Barbora Uzlová z č. p. 18 vybudovat kříž kamenný.
Kaple zasvěcená sv. Janu Nepomuckému byla v roce 1885 postavena nedaleko č. p. 21. V roce 1918 byl z naší kaple odebrán pro válečné účely zvon, který vážil 27 kg. V roce 1912 byla vystavěna nová kaple na zaniklém č. p. 7. Do této kaple byl zakoupen v roce 1923 nový zvon, který byl o 3 kg těžší než předešlý. Do roku 1931 se v naší obci slavila pouť s poutí Seteckou. V tomto roce však byl Seteckým farářem Janem Papačem stanoven samostatný datum pouti vždy na neděli po svátku sv. Janu Nepomuckém.
Hasičská zbrojnice, která byla vystavěna v roce 1912, se nachází na návsi nedaleko obecního rybníku. V roce 2013 byla v rámci projektu vybavení pro volný čas opravena bývalá klubovna mládeže, nacházející se v horní části této budovy. Byla zde zřízena místnost pro trávení volného času, vybavena posilovacími stroji.
Pomník byl postaven ke cti a památce pánů Josefa Červeného, Františka Hraběty, Václava Hajšmana, Václava Uzla st., Václava Uzla, Jana Rota a Karla Hurta. Tito rodáci z naší obce bojovali a padli za první světové války. V roce 2014 došlo k rekonstrukci hlavní nosné konstrukce tohoto pomníku. Dalším plánem obce je pozměnit dispozice lavičky a zeleně na tomto místě.
Na návsi je vybudován rybník o rozloze 600 m2 . Od roku 2007 se většinou v měsíci září pořádají na tomto rybníku rybářské závody, které se staly tradicí a těší se oblíbenosti nejen mezi našimi občany. Na jaře roku 2019 byla provedena celková rekonstrukce tohoto rybníku. Došlo k vybudování výpustě, výměně starého zábradlí, vyčištění koryta rybníka a následnému zpevnění jeho břehů.
V blízkosti naší obce se nachází několik místních lesních lokalit a každá z nich má své osobité kouzlo a historii. Zaprvé se jedná o oblast Hluboká. Za finanční podpory Plzeňského kraje se podařilo vybudovat v tomto místě naučnou stezku. Tato naučná stezka se nazývá podle jednoho místa, které se zde nachází, „Čertovo břemeno“. V celé této oblasti jsou pro lepší orientaci návštěvníků umístěny informační a orientační tabule s naučnými texty věnujícími se zejména ochraně přírody a krajiny. Okružní trasa této stezky má přibližně 15 kilometrů. Stezka Vás vede především lesem, ale také po loukách a polích.
V oblasti Hluboká se nacházejí dva rybníky. Na rybnících a v jejich blízkosti můžeme vidět mnoho zajímavých rostlin a zvířat. Například Šípatku střelolistou nebo Stulíka žlutého. Dále také živočichy jako jsou například Okružák ploský, Škeble říční a na hladině se prohání bruslařky. Další živočichy můžeme nalézt v okolním lese. Žije zde například Brhlík lesní. S trochou štěstí můžeme rovněž zahlédnout nebo spíše zaslechnout Strakapouda velikého. Nenápadným obyvatelem okolního lesa je také Šoupálek dlouhoprstý. Z větších zvířat zde můžeme potkat srnce, muflony a divoká prasata.
Hluboká se dá považovat za jakousi lesní křižovatku. Odtud se dostanete do okolních obcí do Chocenického Újezda, Libákovic nebo Letin.
Příroda na oblasti Hluboká opravdu nešetřila a vytvořila zde skalní masiv, který nazýváme „Čertovo břemeno“. Je to výrazný, přes jeden kilometr dlouhý úzký skalní hřbet na úbočí vrchu Kožich ve výšce 534 metrů nad mořem. Hřbet je tvořen rozpukanými skalami a sutí i převisy a osamělým viklanem. Část hřbetu byla v minulosti odtěžena, zejména na jihozápadním konci, kde se nachází větší lom. Dodnes zdejší krajina nese stopy po těžební činnosti. Lze tu nalézt několik betonových podstavců po těžebním zařízení, ocelová lana, traverzy, atd.
Přibližně 30 metrů od cesty vedoucí k Libákovicím se nachází skála. K patě této osamělé, 5 metrů vysoké skály na jihozápadním konci hřebene byla přistavěna kaplička. Ta je zasvěcena Panně Marii. Kapličku nechal vystavět ve druhé polovině devatenáctého století pan Pašek. To byl hostinský pocházející z Libákovic. Nechal ji vystavět právě v místě, kde se mu údajně cestou z Blovic jednou zjevila právě Panna Maria. Je to drobná uzavřená cihlová stavbička. Nad ní na skále je namalován kříž. Kaplička byla opravena a znovu vysvěcena v roce 2003 zásluhou Spolku pro záchranu historických památek na území Přeštic.
Kožich
Nejen díky stezce, o které bylo zmíněno výše se můžete podívat na další místo, Kožich. Na tomto vrchu byla vybudována pětatřicetimetrová ocelová telekomunikační věž, která je využívána jako rozhledna. Po zdolání točitých schodů se vám naskytne daleký výhled do malebné krajiny jižního plzeňska..
Za dobré viditelnosti vám nabízí kruhový výhled z otevřené plošiny ve výšce 20 metrů (Šumavu s Ostrým a Jezerní horou, Český les, Plzeň, Radyni, Blovice, Brdy, Zelenou horu u Nepomuku a další). Na plošině jsou umístěné tabule, které vám prozradí, co daným směrem můžeme spatřit.
Jižně asi 2 km od místních pozemků zvaných Liští se nalézá kaplička sv.Barbory ležící u cesty z Chocenického Újezda do Seče. Je to významná historická památka. Tato kaple byla vybudována na konci 17. století. U kaple pramení dle pověsti zázračný léčivý pramen, který ani při velkých mrazech nezamrzá. Prý je to léčivý pramen, který údajně léčí oční problémy.